برج هیجان

بازی برج هیجان

برج هیجان

نحوه انجام بازی جنگا jenga:

شروع بازی با کسی هست که برج بلوک ها رو میچینه. هر دور بازی حدود ۱۵ دقیقه زمان میبره. بازیکن ها به نوبت  شروع به برداشتن بلوک میکنن. مرحله به مرحله و با دقت هر شخص یک بلوک رو بر میداره. برج به جایی میرسه که نیاز به تمرکز و هوش زیادی داره تا ادامه پیدا کنه. هر شخص باید قطعه ای ورداره که امکان ریزش برج برای نفر بعدی زیاد باشه. هرکسی که وقت برداشتن بلوک باعث ریختن برج بشه بازنده هستش.

قوانین بازی جنگا jenga:

  • بازیکن ها فقط باید با یک دست بازی کنن.
  • اگر به یک بلوک دست زدید و منصرف شدین. باید اون بلوک رو صاف کنید بعد برید سراغ بلوک بعد.
  • هر بازیکنی که برج و خراب کرده باید خودش دوبارخه برج رو بسازه.
  • کسی که برج رو ساخته باید بازی رو شروع کنه

نحوه انجام بازی جنگا jenga با ۳ تاس:

باید از بلوک هایی استفاده کنیم که روشون شماره داره. هر بازیکن که نوبتش هست تاس پرتاب میکنه. جمع اعداد تاس ها یک عدد میشه. بازیکن  باید بلوکی رو برداره که اون عدد رو نشون میده. اینجوری بازی با هیجا بالاتری دنبال میشه. چون خودتون بلوک رو انتخاب نمیکنین، کار سخت تر هم میشه.

حقایق جالب بازی جنگا jenga:

این بازی رو خانم لزلی اسکات در سال ۱۹۷۰ در غنا ابداع کرده. رکورد بزرگترین برج با ۲ بلوک در هر ردیف. متعلق به روبرت گربلر هست با ۴۰ طبقه.

ویژگی‌های جنگا

برج هیجان

امروزه بازی‌های کامپیوتری آن قدر زیاد شده که دیگر برای بازی‌های فکری جایی باقی نگذاشته است.

اما در رقابت بین بازی‌های کامپیوتری و فکری جای بحث وجود دارد.

بعضی از بازی‌های فکری از بازی‌های کامپیوتری پیشه گرفته و طرفداران زیادی دارند. در بین این بازی‌ها می‌توان به بازی جنگا اشاره داشت که احتیاج به سرعت عمل زیادی دارد.

این محصول از ۵۴ قطعه چوبی تشکیل شده است.

به این ترتیب، با قرار دادن ۱۸ ردیف ۳ تایی از بلوک‌های چوبی، برج برای شروع بازی آماده می‌شود.

این بازی را می‌توان به صورت یک یا چند نفره انجام داد.

به این ترتیب که هر بازیکن، یکی از قطعات را بیرون کشیده و در بالای برج مستقر می‌نماید. البته باید توجه داشت که ابتدا باید ردیف بالایی برج تکمیل شود و بعد به سراغ ردیف بالا‌تر رفت.

به علاوه، قطعه‌ای که برای بیرون کشیدن انتخاب می‌شود، نباید از ۴ ردیف بالایی برج باشد.

بازیکنان باید طوری قطعات را بیرون بکشند که از فرو ریختن برج جلوگیری شود. با ریزش برج بازی تمام می‌شود و کسی که مسبب آن باشد، بازنده است.

بسته به حساسیت بازی می‌توان قوانین بازی را میان بازیکنان تعریف کرد.

در مسابقات مخصوصا در مرحله‌های پایانی، قوانین را به نحوی تنظیم می‌کنند تا بر حساسیت مسابقه افزوده شود.

برای مثال، آزادی عمل برای امتحان کردن قطعات مختلف محدود می‌شود.

علاوه براین، استفاده از دو دست برای بیرون کشیدن بلوک چوبی ممنوع می‌شود.

بازی جنگا یک زبان مشترک بین‌المللی دارد!

برج هیجان

اولین نمونه ی بازی جنگا در دهه ی ۱۹۸۰ میلادی ساخته شد. این بازی در ظرف کمتر از یک سال به محبوب ترین بازی دنیا تبدیل شد. شکستن این رکورد زمانی در نوع خود بی نظیر است. لازم است بدانید که جنگا اکنون نیز طرفدارهای میلیونی خود را از دست نداده است.

حقیقت جالبی که در مورد بازی جنگا وجود دارد واقعیت جهان شمولی آن است. به این معنی که بازی‌جنگا فرهنگ، نژاد و ملیت خاصی را نمی شناسد و برای همه ی مردم دنیا جالب، هیجان انگیز و سرگرم کننده است. به گونه ای که همواره این قابلیت را دارد که گروهی از ملیت های مختلف را به عنوان همبازی کنار یکدیگر جمع کند بدون اینکه اختلالی در روند بازی ایجاد شود. چرا که بازی جنگا زبان مشترک، بین‌المللی و همه فهم خود را دارد.

 بازی جنگا، دومین بازی پرفروش در جهان

بازی جنگا نخستین بار توسط لسلی اسکات (Leslie Scott) در سال ۱۹۸۳ میلادی در نمایشگاه اسباب بازی لندن رونمایی شد.

او در دوران کودکی با خانواده اش بازی جنگا را تجربه کرده بود. لسلی اسکات دوران کودکی خود را در تانزانیا گذارنده است. وی این بازی را از بومی های آفریقا آموخته بود. به همین جهت منشا بازی برج هیجان را آفریقا می دانند. لسلی با رونمایی از این بازی طولی نکشید که به شهرت جهانی رسید. همچنین پس از آن بود که توانست بازی های دیگری بسازد و یکی از بنیانگذاران شرکت( Oxford Games Ltd ) در انگلیس باشد.

درست است که دیگر بازی های لسلی طرفداران خود را دارند اما هیچکدام نتوانستند همچون جنگا فروش فوق‌العاده ای داشته باشند. چرا که جنگا به عنوان دومین بازی پرفروش دنیا برگزیده شده است.

بازی جنگا فارغ از کلیشه های جنسیتی

نام بازی جنگا ساختگی و خالی از معنی نیست. جنگا برگرفته از زبان سواحیلی است. این کلمه در اصل kujenga بوده است. به معنی برج ساختن است اما برای تلفظ راحت تر آن را کوتاه کرده‌اند.

همچنین مردم سایر کشورها نیز از این بازی به عنوان جنگا ( Jenga) نام می برند. همانگونه که از نام آن نیز مشخص است ماهیت بازی کاملا فارغ از کلیشه های جنسیتی است. به این معنی که امکان بازی کردن را هم برای پسر و هم دختر به صورت برابر فراهم می کند. به همین جهت بهترین گزینه برای بازی کودک و نوجوانان محسوب می شوند. از بهترین نمونه های این بازی میتوان به بازی فکری برج هجده طبقه ی جنگا از برند جنگا Jenga اشاره کرد.

بازی جنگا و فلسفه ی بلوک نابرابر

حتما برایتان جالب است بدانید که هیچ کدام از بلوک های مورد استفاده در بازی جنگا دقیقاً یکسان و هم اندازه نیستند!

برای جذابیت بیشتر بازی و چالش برانگیز بودن آن، هر کدام از بلوک ها مقدار کمی از یکدیگر متفاوت هستند. به این معنی که بعضی از بلوک ها کوچکتر، برخی بزرگتر، بعضی ضخیم تر و برخی نازک تر هستند. حتی بلوک های جنگا به لحاظ وزن نیز از یکدیگر متفاوتند و به صورت سنگین و سبک ساخته شده اند. هر چند این تفاوت ها به گونه ای طراحی شده اند که به سادگی قابل مشاهده نیستند. تنها هدف این ایده درگیری بیشتر فکر، ذهن و جسم بازیکنان است.

بازی جنگا و متحول شدن از ۴۸ به ۵۴ قطعه

هنگامی که لسلی اسکات از بازی جنگا رونمایی کرد تعداد بلوک های چوبی موجود در این بازی ۴۸ قطعه بود. این روند تا چند سال ادامه داشت تا اینکه به صورت ناگهانی تعداد بلوک های بازی جنگا از ۴۸ به ۵۴ قطعه افزایش یافت.

این تغییر موجب شگفت زدگی طرفداران بازی برج هیجان شد. به همین جهت علت را از لسلی اسکات جویا شدند. او در پاسخ گفت: دلیل انتخاب عدد ۵۴ را نمیداند! فقط مطمئن بوده است که این تغییر بر روند هیجان بازی خواهد افزود. چون به مراتب بازی مقداری چالش برانگیز تر خواهد شد و به دقت بیشتر نیاز دارد.

بازی فکری برج هجده طبقه جنگا نمونه ی جدیدی از سری بازی های جنگا است. ترکیب رنگ و فوق العاده‌ی این بازی ها چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

بازی جنگا برگزاری مسابقه ی رکورد شکنی

سالانه مسابقه های زیادی در سراسر انگلستان، آمریکا و حتی کشور های آسیایی تحت عنوان رکورد شکنی جنگا برگزار می شود. در این مسابقات رکوردار کسی است که بتواند تعداد بیشتری از قطعات جنگا را به صورت عمودی بچیند. در سال ۱۹۸۵میلادی شخصی به نام رابرت گربلر رکورد بیشترین ارتفاع را به نام خود ثبت کرده است. وی توانست با چهل سری کامل از جنگا به همراه دو قطعه اضافه مرتفع ترین برج را تا کنون بسازد.

با خرید برج هیجان جنگا از شرکت نی نی کالا میتوانید از پایین ترین قیمت موجود در بازار برخوردار شوید همچنین میتوانید ما را از صفحه اینستاگرام دنبال کنید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.