استفاده از روروئک

روروئک

استفاده از روروئک

روروئک
کی

یکی از انواع وسایل حمل و نقل نوزاد که معمولا در سیسمونی برای نوزاد خریداری می‌شود، روروئک است. روروئک درواقع یک نوع وسیله آموزشی است که به راه رفتن کودک شما کمک کند و اما استفاده از آن خیلی توصیه نمی‌شود. به صورت کلی روروئک وسیله ای شبیه به صندلی است که کودک به صورت ایستاده درون آن قرارمی‌گیرد و می‌تواند این طرف و آن طرف برود. حال شاید از خود بپرسید که از چندماهگی می‌توانید کودک را در روروئک قراردهید؟ در این مطلب بیشتر درباره استفاده کودک از روروئک صحبت می‌کنیم. همراه ما باشید.

چه سنی برای استفاده کودک از روروئک مناسب است؟

روروئک یک وسیله صندلی مانند است که چرخ هایی دارد و به راه رفتن نوزاد کمک می‌کند. کودکان شرایط جسمانی مختلفی دارند از این رو نمی‌توان به صورت قطع یک مقطع زمانی را برای استفاده از روروئک در نظرگرفت. با این وجود از لحظه ای که کودک خود  بتواند سرش را جلو نگه دارد و با پاهایش به این روروئک نیرو وارد کند، می‌توانید از روروئک نیز استفاده کنید.

کاربرد های روروئک زمانی که پاهای کودک به زمین برسد، نمایان می‌شود. البته دقت داشته باشید اگر کودک شما تنها می‌تواند تعادل گردن خود را حفظ کند، می‌توانید به عنوان یک وسیله برای ثابت نگه داشتن وی در یک گوشه از آن استفاده کنید. در این زمان می‌توانید از سینی جلوی روروئک استفاده کرده و اسباب بازی های دلخواه کودک را روی آن قراردهید.

البته در هنگام سوارکردن کودک در روروئک باید حواستان به نکات ایمنی آن باشد. زیرا این وسیله همانقدر که می‌تواند کودک شما را سرگرم کند برای وی خطر هم دارد. به صورت کلی کودک بین سن چهارماهگی تا شانزده ماهگی از این وسیله استفاده می‌کند. برای حفظ ایمنی کودک بهتراست به دنبال خرید روروئک باشید که چرخ های به کاررفته در آن قابلیت قفل شدن داشته باشد. بدین ترتیب می‌توانید به راحتی کارهای روزمره رسیدگی کنید و کودکتان نیز با خیال راحت با اسباب بازی هایش بازی کند.

البته دقت داشته باشید استفاده از این وسیله نیز توسط کارشناسان توصیه نمی‌شود. در ادامه بیشتر در این حوزه بحث می‌کنیم.

استفاده از روروئک  برای کودک آری یا خیر؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم استفاده از این محصول برای کودک توصیه نمی‌شود زیرا نمی‌تواند حرکات پاهای خود را ببیند و از این رو نیزروند رشد وی به تاخیر می‌افتد. شما به عنوان والدین کودک به هیچ عنوان نباید وقفه ای را در رشد طبیعی کودک ایجاد کنید و این وقفه با استفاده از روروئک ایجاد می‌شود.

زمانی که ستون مهره های کودک تکامل پیداکند، خود کودک تلاش خود را برای ایستادن خواهدکرد. حال اگر ما زودتر از آن تکامل کودک وی را مجبور به ایستادن کنیم، ممکن است بعدها سبب بروز کمردردهای احتمالی شود.

بسیاری از والدین قبل از اینکه کودک چهاردست و پا کند، از روروئک برای وی کمک می‌گیرند. این موضوع مصداق یک جهش در دوران رشد کودک است که بعدها در سنین 7یا 8سالگی می‌تواند برای وی مشکلاتی ایجادکند.

بسیاری از متخصصان کودک استفاده از این وسیله را خیلی تایید نمی کنند زیرا سبب می‌شود تا کودک به این وسیله وابسته شده و از توانایی های خود  استفاده نکند. البته خطرات احتمالی استفاده از روروئک نیز کم نیست. صدماتی که در اثر استفاده از روروئک به کودکان وارد می‌شود، قابل توجه است.

روروئک این امکان را به کودک می‌دهد تا سریعتر رشد کرده و حرکت کند. از این رو بعدها نیز راحت تر به جاهای خطرناک دسترسی پیدا می‌کند و چون کودک در سنین پایین از این خطرات آگاهی ندارد، در معرض خطر خواهدبود.

بسیاری از والدین تصور می‌کنند که استفاده از روروئک می‌تواند مهارت های حرکتی کودک را تقویت کند. این تصور کاملا غلط است استفاده از روروئک تنها قدرت ساق پا را افزایش می‌دهد و برعکس سبب می‌شود تا خود کودک هیچ تلاشی برای ایستادن روی پاهایش نکند. از این روست که بیان می‌کنیم استفاده از روروئک می‌تواند اختلالات حرکتی را به دنبال داشته باشد.

چرا استفاده از روروئک تاثیرات بدی را روی راه رفتن کودک می گذارد؟

استفاده از روروئک وقت کودک را برای انجام تمرین های تکراری راه رفتن کاهش می‌دهد،از این رو راه رفتن کودک به تاخیر می‌افتد. نوزادان برای حرکت دادن روروئک سعی می‌کنند تا از انگشتان پای خود استفاده کنند، این موضوع در پیشرفت طبیعی کودک دخالت می‌کند. به صورت کلی باید بگوییم کودک با سوارشدن روروئک تعادل ندارد و اما این درحالی است که با پیشرفت طبیعی خود کودک به خوبی می‌تواند تعادل خود را حفظ کند.

بسیاری از حرکاتی که در حالت طبیعی به پیشرفت راه رفتن کودک کمک می‌کند، مهارت های وی را توسعه می‌دهند. استفاده از روروئک فرصت انجام حرکات طبیعی را از کودک می‌گیرد و همین موضوع نیز تاثیرات بدی را روی راه رفتن کودک می‌گذارد.

 روروئک  چه خطراتی برای کودک دارد؟

تابه حال درباره تاثیرات بد استفاده روروئک برای کودک صحبت کردیم و اما به صورت مستقیم خطرات آن را بیان نکردیم. روروئک به کودک کمک می‌کند تا بتواند به نقاط غیرقابل دسترس، دسترسی پیداکند. برخی از خطرات احتمالی سوارشدن روروئک را در ادامه بررسی می‌کنیم:

  • سقوط از پله و یا راه پله
  • خطر برخورد به وسایل تیز
  • واژگونی روروئک
  • دسترسی به وسایل خطرناک مانند سیم برق
  • رسیدن به نوشیدنی های داغ

هرساله بسیاری از کودکان هنگام استفاده از روروئک جراحت پیدا می کنند، از این رو در هنگام استفاده از روروئک نیز باید حواستان به صورت کامل به کودک باشد. حتی اگر می‌خواهید به کارهای روزمره خود رسیدگی کنید نیز بهتراست چرخ های روروئک را قفل کرده و کودکتان را در کنار خود داشته باشید. بدین ترتیب می‌توانید از آسیب های احتمالی استفاده از این وسیله تا حدزیادی جلوگیری خواهیدکرد.

هنگام سوارشدن کودک در روروئک وی را از نقاط پرخطر دور کنید تا درصورت حرکت کردن کودک به اشیا خطرناک نزدیک نشود.

روروئک یکی از اساسی ترین وسایلی است که در لیست خرید سیسمونی قراردارد. ما در این مقاله خطرات احتمالی استفاده از روروئک و سوارشدن نوزاد به این وسیله را به شما یادآوری کردیم. اگر اطلاعات خاصی درباره خرید این محصول ندارید و برای خرید آن دچار تردید هستید با مطالعه این مقاله می‌توانید تصمیم خود را قطعی کنید.

همچنین شما میتوانید از طریق صفحه اینستاگرام با تیم ما در ارتباط باشید.

شروع مکالمه با نی نی کالا

سلام! برای چت با ما در واتس اپ بر روی اعضای ما در زیر کلیک کنید

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.